В Україні набрав чинності Закон про скасування Господарського кодексу

Президент Володимир Зеленський підписав Закон від 9 січня 2025 року № 4196-IX «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб». Закон офіційно опублікували в «Голосі України».

Законом вносяться зміни до Цивільного кодексу України, визнається таким, що втратив чинність Господарський кодекс України, запроваджується перехідний період для поступового припинення «підприємств» та їх перетворення у господарські товариства, вносяться зміни до низки спеціальних законів з метою приведення їх у відповідність до Цивільного кодексу України.

Зокрема, передбачається корпоратизація державних та комунальних підприємств. Усі державні та комунальні унітарні підприємства мають бути трансформовані в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю.

Для комунальних підприємств корпоратизація є більш гнучкою, оскільки дозволяє громадам самостійно визначати доцільність трансформації.

Також запроваджується прозоре управління майном. Операції з майном підприємств, де державі належить понад 50 % акцій, здійснюватимуться через систему «Прозорро.Продажі», що забезпечить відкритість процесів та мінімізує корупційні ризики.

Закон передбачає фінансову прозорість та звітність. Державні підприємства зобов’язані будуть публікувати фінансові звіти, що сприятиме прозорості управління.

Для непідприємницьких активів, які не підлягають приватизації, вводиться механізм узуфрукту, що забезпечить їхнє раціональне використання під наглядом держави.

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності, крім:

частини другої статті 13 (щодо заборони внесення змін до відомостей про державні та комунальні підприємства, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань), яка вводиться в дію через три роки та шість місяців з дня набрання чинності цим Законом;
пункту 4 статті 17 (щодо заборони стягнення штрафу в розмірі 7 відсотків вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання зобов’язання до виконавців державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель), який вводиться в дію з дня набрання чинності цим Законом.

Джерело: www.kadrovik.ua

Внесено зміни до правил обліку та реєстрації великотоннажного і спеціалізованого транспорту

У своєму телеграм-каналі постійний представник КМУ у ВРУ Тарас Мельничук розповів про затвердження Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів.

Інструкція з реагування на кіберінциденти: публікація журналу «Охорона праці і пожежна безпека»

У разі виявлення кібератаки або кіберінциденту дуже важливо діяти оперативно та злагоджено, щоб зменшити шкоду, не допустити поширення загрози та зберегти докази. Можна діяти так.

Соціальний діалог як інструмент реалізації принципу співпраці в трудових правовідносинах

Гаслом 2025 року «Вплив диджиталізації та ШІ на безпеку працівників» Міжнародна організація праці звертає увагу світової громадськості на актуальні можливості, небезпеки, виклики та ризики у

Чи планується перегляд кваліфікаційних вимог до експертів — аналіз законодавчих змін

Державна регуляторна служба України (далі – ДРС) наполягає на визнанні недійсним наказу Мінекономіки, яким встановлено вимоги до експертних організацій. Чи «пересилить» ДРС міністерство, яке вперто

Набрав чинності Закон № 4339-ІХ: удосконалено правове регулювання надомної та дистанційної роботи

Президентом України підписано Закон України від 27.03.2025 № 4339-ІХ «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо удосконалення правового регулювання окремих питань надомної