З липня запрацює реєстр небезпечних факторів: підприємці вимагають роз’яснень

З 1 липня 2025 року в Україні запрацює електронна система Державного реєстру небезпечних факторів. Її функціонування визначено як тимчасове — до 1 березня 2030 року. Водночас впровадження реєстру викликало занепокоєння у бізнес-спільноти через можливе дублювання обов’язкових процедур.

Зокрема, підприємці вказують на перетин із положеннями технічного регламенту REACH, що вже передбачає подання до Міністерства захисту довкілля інформації про небезпечні властивості хімічних речовин. Таким чином, одночасне дотримання вимог нового Порядку державної реєстрації небезпечних факторів та чинних регламентів може призвести до повторного подання однакових документів, зайвого адміністративного навантаження як на бізнес, так і на державні органи — насамперед Міністерство охорони здоров’я України.

Крім REACH, у країні діють і інші технічні регламенти, як-от CLP та RoHS, які вже регулюють обіг хімічної продукції, електроніки та обладнання. Водночас у Європейському Союзі, за словами представників бізнесу, не існує окремої процедури державної реєстрації небезпечних факторів, як це передбачено новим українським порядком, а також не вимагається подання аналогічного обсягу документації до МОЗ.

Бізнес-об’єднання вже звернулися до МОЗ з офіційною позицією щодо перегляду окремих положень та узгодження нововведень із чинними євроінтеграційними зобов’язаннями України.

Представники ринку сподіваються, що зауваження будуть враховані, аби уникнути надмірного дублювання і зайвої бюрократії під час реалізації порядку державної реєстрації небезпечних факторів.

Додамо, згідно з постановою № 588, реєстрації в новій електронній системі підлягатимуть усі хімічні та біологічні небезпечні фактори — зокрема, хімічні речовини, речовини біологічного походження, а також компоненти хімічної продукції, що виробляються, застосовуються в Україні або імпортуються з-за кордону.

Окремо зазначено: якщо хімічна речовина входить до складу продукції і під час її використання відбувається навмисне вивільнення цієї речовини, або якщо її концентрація становить 10% і більше — вона також підлягає обов’язковій реєстрації.

Функціонування електронної системи Державного реєстру небезпечних факторів розпочнеться з 1 липня 2025 року. Водночас низку постанов Кабінету Міністрів, які діяли раніше в цій сфері, визнано такими, що втратили чинність.

Джерело: delo.ua

Держстат скасовує форму №1-ПВ про умови праці: що зміниться для звітності у 2026 році

Держстат продовжує реформування системи державних статистичних спостережень і поступово оптимізує звітність для бізнесу. Черговим кроком стало скасування форми №1-ПВ (умови праці), яку раніше подавали раз

Кабмін вніс зміни до бронювання працівників: що потрібно знати роботодавцям

Кабінет Міністрів змінив умови бронювання для працівників критичних підприємств. Новий зарплатний поріг, обмеження для сумісників і обов’язковий перегляд статусів — три зміни, які позначаться на

Євростат назвав країни Європи, де працівники найчастіше виходять на роботу у вихідні

На жаль, для багатьох працівників вихідні не відповідають своїй назві. Попри експерименти з переходом на 4-денний робочий тиждень, кожен п’ятий працівник в Європі змушений працювати