Оновлене трудове законодавство: права працівників із дітьми на онлайн-формі навчання

З 2 травня 2025 року набрав чинності Закон України від 27 березня 2025 року № 4339-IX «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо удосконалення правового регулювання окремих питань надомної та дистанційної роботи» (далі – Закон № 4339-IX).

За даними Міністерства освіти і науки України, станом на січень 2025 року майже 1 мільйон українських дітей навчаються онлайн:

  • майже 600 тис. – в Україні,
  • ще майже 400 тис. – за кордоном (через тимчасове переміщення).

Ці цифри були озвучені в межах ініціативи МОН «Школа офлайн», що має на меті повернення близько 300 тисяч дітей до очного навчання.

За інформацією Європейської комісії, з 24 лютого 2022 року по 16 липня 2024 року понад 856 тисяч українських учнів були інтегровані у шкільні системи країн ЄС.

Що передбачає Закон № 4339-IX

Працівник, який має дитину віком до 14 років, що здобуває освіту за дистанційною формою у школі, може працювати дистанційно або надомно:
на період такого навчання,

  • на підставі наказу (розпорядження) керівника закладу освіти.
  • за погодженням з роботодавцем.

Закон не гарантує автоматичного права на дистанційну або надомну роботу:

  1. якщо дитина старше 14 років;
  2. якщо роботодавець не погоджується.

Щоб уникнути непорозумінь — домовленості слід оформлювати документально (внесення змін до трудового договору, видання наказу роботодавця).

Уточнені положення статті 121 КЗпП щодо гарантії у разі відряджень працівників, що працюють дистанційно, а саме: працівник, який працює дистанційно (відповідно до статті 60-2 КЗпП) має право на гарантії та компенсації, якщо його направляють у службове відрядження, до яких належать:

  • збереження середнього заробітку,
  • добові,
  • компенсація витрат на проїзд, проживання тощо.

Це стосується, зокрема, проїзду в іншу місцевість до місцезнаходження роботодавця (наприклад, головний офіс). Пункт відправлення та повернення з відрядження встановлюється за погодженням сторін та зазначається в наказі.

Джерело: kadrovik.ua

Внесено зміни до правил обліку та реєстрації великотоннажного і спеціалізованого транспорту

У своєму телеграм-каналі постійний представник КМУ у ВРУ Тарас Мельничук розповів про затвердження Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів.

Інструкція з реагування на кіберінциденти: публікація журналу «Охорона праці і пожежна безпека»

У разі виявлення кібератаки або кіберінциденту дуже важливо діяти оперативно та злагоджено, щоб зменшити шкоду, не допустити поширення загрози та зберегти докази. Можна діяти так.

Соціальний діалог як інструмент реалізації принципу співпраці в трудових правовідносинах

Гаслом 2025 року «Вплив диджиталізації та ШІ на безпеку працівників» Міжнародна організація праці звертає увагу світової громадськості на актуальні можливості, небезпеки, виклики та ризики у

Чи планується перегляд кваліфікаційних вимог до експертів — аналіз законодавчих змін

Державна регуляторна служба України (далі – ДРС) наполягає на визнанні недійсним наказу Мінекономіки, яким встановлено вимоги до експертних організацій. Чи «пересилить» ДРС міністерство, яке вперто

Набрав чинності Закон № 4339-ІХ: удосконалено правове регулювання надомної та дистанційної роботи

Президентом України підписано Закон України від 27.03.2025 № 4339-ІХ «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо удосконалення правового регулювання окремих питань надомної